Jak vybrat cyklistické rukavice?

Jak vybrat cyklistické rukavice?

Cyklistické rukavice jsou důležitým vybavením každého cyklisty.

Chrání před větrem i deštěm, poskytují vám komfort a zároveň zamezují mnohdy bolestivým odřeninám. Cyklistické rukavice jsou bezpochyby důležitou součástí výbavy každého cyklisty. Proto při jejich výběru zvažte následující parametry.

 • Michaela, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 minuty

Typy rukavic

Krátké cyklistické rukavice

Krátké cyklo rukavice chrání pouze dlaň, nikoliv prsty. Využijete je hlavně v letním období, kdy není taková zima. Na rukavicích bývá často přišito poutko, díky němuž jdou lépe sundavat.

 • Poutko pro lepší sundavání

 • Prodyšné

 • Chrání pouze dlaně

Dlouhé cyklistické rukavice

Dlouhé cyklistické rukavice chrání před poraněním dlaní i prstů. Zároveň mohou být i zateplené, aby vás chránily před chladným počasím.

 • Lepší manipulace

 • Snáze se nasazují

 • Pohodlné

 • Estetické

 • Nelze s nimi ovládat mobilní telefon

Věděli jste, že cyklistické rukavice můžete použít i při dalších sportech? Hodit se vám budou i při vzpírání nebo při shybech.

Podle čeho vybrat

Pohlaví

Maximální možný komfort vám poskytnou rukavice, které si vyberete přímo na míru vašim dlaním. Samozřejmě si můžete vybrat takzvané unisex rukavice, ale vždy je lepší řídit se tím, zda potřebujete rukavice pro muže, ženu nebo dítě.

Velikost

Chcete-li se při výběru rukavic řídit klasickými konfekčními velikostmi, pak máte na výběr z velikostí S, M, L, XL či XXL, ale i z mnoha dalších. Vždy si před nákupem rukavice vyzkoušejte.

Jak vybrat velikost?

Rukavice vám musí dokonale padnout. Proto je lepší zvolit si o něco menší velikost. Navíc se vám po čase samy trochu vytáhnou.

Každý výrobce má vlastní tabulku velikostí, proto se řiďte vždy tím, co výrobce uvádí na svých stránkách.

Barva

V dnešní době existuje nepřeberné množství barevných variant a designů, mezi nimiž si jistě vyberou muži, ženy i děti. Mezi dlouhodobě nejžádanější barvy patří například černá, modrá, červená, růžová nebo zelená.

Rukavice vás chrání nejen před nepříznivým počasím, ale i před poraněním.

Vlastnosti

Rukavice se zhotovují také ve dvou variantách určených na teplejší a chladnější období a zároveň podle toho, k jaké jízdě jsou určeny:

 • Zateplené - ruce při jízdě v zimě rychle promrzají, zateplené rukavice vás ale před zimou ochrání; bývají zhotoveny z materiálu zvaného Gore-Tex či Windstopper
 • Prodyšné - využijete je v teplých dnech; zabraňují pocení rukou; jsou vyrobeny z lehkých materiálů s určitým podílem Lycry
 • Rukavice na silniční cyklistiku - mívají větší výstelku uzpůsobenou různým polohám ruky při úchopu řídítek
 • Rukavice na horskou cyklistiku - výstelka je minimální, aby cyklista mohl lépe kontrolovat kolo při jízdě v náročném terénu

Gelová výstelka

Žádané jsou i cyklistické rukavice s gelovou nebo pěnovou výstelkou. Ta zabraňuje možnému vzniku otlaků. Rukavice se liší v samotné tloušťce výstelky. Čím je však silnější, tím jsou rukavice pohodlnější. Na druhou stranu se vám ale s nimi bude hůře řídit a nebudete si tak jistí v úchopu.

Systém Body Geometry technologie

Výstelka na rukavicích hraje velmi důležitou roli. Někteří výrobci se při šití rukavic řídí doporučeními sportovních lékařů a fyzioterapeutů. Díky tomu si s pomocí výstelky šetříme ruce a nedojde k jejich znecitlivění. Výstelka bývá umístěna na malíkové straně dlaně, kudy vede takzvaný ulnární nerv.

Froté zóna

Je to sice jen menší detail, ale i tak vám dokáže zlepšit pocit z jízdy. Froté zóna na hřbetu rukavice slouží ke stírání potu z čela. Rovněž doporučujeme vybírat si rukavice, které mají stahovací pásek kolem zápěstí. Ten rukavici lépe zafixuje.

Gelová výstelka v rukavicích vám zpříjemní jízdu.

Materiál

Musí být zejména lehký a prodyšný, proto se cyklistické rukavice nejčastěji šijí z:

 • Gore-Tex - vyrábí se z tenké membrány z expandovaného polytetrafluoretylenu; je nepromokavý, odolný proti oděru a prodyšný
 • Lycra - obsahuje více než 85 % polyuretanu a je velmi elastická; na druhou stranu není příliš odolná proti oděru
 • Windstopper - membrána je nalaminována mezi vnitřní a vnější fleece; poskytuje ochranu proti větru; je velmi prodyšný

Pořídit si lze i speciální cyklistické rukavice určené ke sjezdu nebo freeride. Takové rukavice jsou robustní a disponují ochranou kloubů, prstů a vyšší odolností vůči prodření.

Cyklistická výbava

Cyklistické tretry

Cyklistické dresy

Cyklistické helmy

Cyklistické brašny

Cyklistické batohy

Cyklistické brýle

Cyklistická zrcátka

Cyklistické lahve

Nejčastější otázky

Jak si mám vybrat velikost cyklistických rukavic bez vyzkoušení?

Pokud nemáte možnost si rukavice vyzkoušet, pak se řiďte tabulkou velikostí jednotlivých výrobců. Zároveň si můžete přeměřit obvod či délku dlaně a dle toho vybrat vhodnou velikost.

Při každé jízdě mi mravenčí v rukou. Je možné si pořídit jiné rukavice, které by mravenčení omezily?

Ne vždy je mravenčení zapříčiněno rukavicemi. Někdy může jít o nesprávný posed, jindy nemáte vhodné gripy. Co se týče rukavic, pořiďte si ty, které mají gelovou výstelku, jež zabraňuje otlakům a dalším nepříjemným pocitům, které můžete v ruce cítit.